Najnowsze wpisy

20 grudnia 2012 - Po tragedii w Newtown czas „gun revolution” w USA? a co w Polsce? * 20 grudnia 2012 - Polskie F 16 z lepszym uzbrojeniem? Potrzebna zgoda Kongresu USA * 28 grudnia 2012 - Po Newtown więcej broni! * 2 lutego 2013 - Dzień Świszcza * 25 marca 2013 - Polsko-amerykański sojusz cybernetyczny * 3 stycznia 2014 - Wałęsa: Obama nie spełnił rozbudzonych nadziei * 24 lipca 2014 - Czy UE zagra z USA przeciwko Rosji? * 16 marca 2013 - Globalne zagrożenia według amerykańskiego wywiadu * 3 czerwca 2013 - Batalia o polskie łupki: biznes kontra władza * 31 lipca 2014 - USA dozbroją Ukrainę? * Astrabit
logo
tweeter tweeter tweeter tweeter

Stosunki polsko-amerykańskie od wielu lat postrzegane są przez pryzmat kwestii wiz. Zarówno opinia publiczna, jak również politycy zawsze przykładali dużą, a czasami nawet o wiele zbyt dużą wagę do tego problemu. Kolejni prezydenci Stanów Zjednoczonych, nasze zaangażowanie w operacje militarne u boku amerykańskich żołnierzy w Afganistanie i Iraku, wszystko podlegało ocenie niejako w porównaniu do fiaska starań polskiej dyplomacji ukierunkowanych na częściowe otwarcie tej tradycyjnie przymkniętej dla nas granicy.

Temat powraca co jakiś czas w momencie gdy znów na horyzoncie pojawia się szansą na zniesienie konieczności ubiegania się o wizy turystyczne. Komisja senacka zaakceptowała projekt reformy systemu imigracyjnego i wydaję się, że jesteśmy naprawdę blisko dołączenie do państw objętych programem o ruchu bezwizowym. Choć cała sprawa ma przede wszystkim znaczenie wizerunkowe, prestiżowe, a mniej polityczne czy społeczne, to może być istotnym krokiem w relacjach Polski z jej największym światowym sojusznikiem.

Warto zobaczyć jakie miejsce zajmowały wizy po 1989 roku w stosunkach dwustronnych pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi. Tę krętą historię w niezwykle interesującym tekście przedstawia Dariusz Stolicki w pierwszym numerze Poliarchii – Studenckiego Zeszytu Naukowego Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Jego artykuł pt. „Problem ruchu bezwizowego w stosunkach polsko-amerykańskich po 1989 r.” to podróż przez ostatnie ćwierćwiecze naznaczone wizytami dyplomatycznymi, zabiegami legislacyjnymi, podporządkowane celowi, który być może już niedługo zostanie osiągnięty. Polecamy:

 

http://www.akademicka.pl/ebooks/free/36dc7855bfca18e7cbc8bc1623707f68/index.html#/123

Maciej Głaczyński

Kategorie: Dyplomacja, Prausaówka

Dodaj komentarz


*


+ 5 = siedem


Ministerstwo spraw Zagranicznych        Ambasada USA w Warszawie        Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej        EBE        Central Intelligence Agency        Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Kraków