Najnowsze wpisy

6 czerwca 2013 - Amerykański gaz w Polsce zamiast rosyjskiego? * 28 stycznia 2013 - Już jutro o 15:30 spotkanie on-line z Sekretarz Stanu Hillary Rodham Clinton * 3 czerwca 2013 - Batalia o polskie łupki: biznes kontra władza * 5 sierpnia 2014 - Sankcje sektorowe Zachodu. Pierwsza linia frontu * 20 grudnia 2012 - Polskie F 16 z lepszym uzbrojeniem? Potrzebna zgoda Kongresu USA * 2 lutego 2013 - Dzień Świszcza * 30 stycznia 2014 - Sekretarz obrony USA w Polsce * 4 czerwca 2013 - Koniec wizyty Sikorskiego w Waszyngtonie * 31 lipca 2014 - USA dozbroją Ukrainę? * 29 lipca 2014 - Polska nie jest najważniejsza * Astrabit
logo
tweeter tweeter tweeter tweeter

gen. Philip BreedloveW dniach 4-5 września tego roku w Newport w Walii po raz kolejny spotkają się szefowie państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. W kontekście dramatycznej sytuacji na Ukrainie wielu ekspertów spodziewa się umocnienia wschodniej flanki NATO.

Jeden z pomysłów przedstawił niedawno gen. Philip Breedlove, dowódca sił NATO w Europie oraz szef Dowództwa Europejskiego USA. Polega na dostosowaniu jednej z placówek Sojuszu w Europie Wschodniej do wymogów działania w razie zagrożenia z Rosji. „The Time” podaje, że może chodzić o Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni z siedzibą w Szczecinie. Według dziennika nowa struktura ma być w pełnej gotowości 24/7 dla wykonywania zobowiązań wynikających z art. 5 traktatu. Ma również służyć jako magazyn broni, amunicji i żywności na wypadek dyslokacji znacznej liczby żołnierzy na wschodzie.

Multinational Corps Northeast (MNCNE) to związek taktyczny w którego skład wchodzą lądowe jednostki polskie, niemieckie i duńskie. Od grudnia 2012 roku dowódcą korpusu jest gen. broni Bogusław Samol.

 

KZ/The Time

Dodaj komentarz


*


× 5 = dziesięć


Ministerstwo spraw Zagranicznych        Ambasada USA w Warszawie        Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej        EBE        Central Intelligence Agency        Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Kraków