Najnowsze wpisy

1 lutego 2013 - „New York Times” o nowej antykomunistycznej fali w Polsce? Owszem i to pochlebnie * 16 marca 2013 - Globalne zagrożenia według amerykańskiego wywiadu * 20 grudnia 2012 - Po tragedii w Newtown czas „gun revolution” w USA? a co w Polsce? * 3 czerwca 2013 - Batalia o polskie łupki: biznes kontra władza * 24 lipca 2014 - Czy UE zagra z USA przeciwko Rosji? * 2 lutego 2013 - Dzień Świszcza * 28 grudnia 2012 - Po Newtown więcej broni! * 3 września 2014 - „Prezydent” UE Tusk zaszkodzi śledztwu smoleńskiemu – wywiad z prof. Biniendą i mec. Szonert-Biniendą * 19 sierpnia 2014 - #EatPolishApples * 31 stycznia 2013 - Prawo imigracyjne do zmiany * Astrabit
logo
tweeter tweeter tweeter tweeter

gen. Philip BreedloveW dniach 4-5 września tego roku w Newport w Walii po raz kolejny spotkają się szefowie państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. W kontekście dramatycznej sytuacji na Ukrainie wielu ekspertów spodziewa się umocnienia wschodniej flanki NATO.

Jeden z pomysłów przedstawił niedawno gen. Philip Breedlove, dowódca sił NATO w Europie oraz szef Dowództwa Europejskiego USA. Polega na dostosowaniu jednej z placówek Sojuszu w Europie Wschodniej do wymogów działania w razie zagrożenia z Rosji. „The Time” podaje, że może chodzić o Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni z siedzibą w Szczecinie. Według dziennika nowa struktura ma być w pełnej gotowości 24/7 dla wykonywania zobowiązań wynikających z art. 5 traktatu. Ma również służyć jako magazyn broni, amunicji i żywności na wypadek dyslokacji znacznej liczby żołnierzy na wschodzie.

Multinational Corps Northeast (MNCNE) to związek taktyczny w którego skład wchodzą lądowe jednostki polskie, niemieckie i duńskie. Od grudnia 2012 roku dowódcą korpusu jest gen. broni Bogusław Samol.

 

KZ/The Time

Dodaj komentarz


*


5 × = dziesięć


Ministerstwo spraw Zagranicznych        Ambasada USA w Warszawie        Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej        EBE        Central Intelligence Agency        Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Kraków