Najnowsze wpisy

20 grudnia 2012 - Gen. Bogusław Samol na czele Korpusu Północno – Wschodniego * 28 stycznia 2013 - Już jutro o 15:30 spotkanie on-line z Sekretarz Stanu Hillary Rodham Clinton * 1 sierpnia 2014 - Prof. Binienda jest doradcą Obamy czy to się komuś podoba, czy nie! * 31 stycznia 2013 - Prawo imigracyjne do zmiany * 6 czerwca 2013 - Amerykański gaz w Polsce zamiast rosyjskiego? * 29 lipca 2014 - Polska nie jest najważniejsza * 3 czerwca 2013 - Batalia o polskie łupki: biznes kontra władza * 3 stycznia 2014 - Wałęsa: Obama nie spełnił rozbudzonych nadziei * 19 sierpnia 2014 - #EatPolishApples * 20 grudnia 2012 - Po tragedii w Newtown czas „gun revolution” w USA? a co w Polsce? * Astrabit
logo
tweeter tweeter tweeter tweeter

Lech_Wałęsa_(8036257512)Nie często możemy słuchać opinii znanych postaci życia publicznego w Polsce na temat amerykańskiej polityki. Tym bardziej warto odnotować wywiad Lecha Wałęsy w stacji CNN. Były prezydent, ostatnio znany przede wszystkim z kontrowersyjnych wypowiedzi przepytywany przez Jake’a Tappera również nie unikał zdecydowanych sądów.

Wałęsa negatywnie ocenił słabnącą pozycję USA na świecie. – W sferze militarnej oczywiście Ameryka pozostaje supermocarstwem, ale w sprawach gospodarczych jest słabsza.

Za swoje dostało się również prezydentowi Barackowi Obamie, który ponosi główną odpowiedzialność za taki stan rzeczy według pierwszego przywódcy Solidarności - Gdy Obama został wybrany, na świecie pojawiła się wielka nadzieja. Wszyscy mieliśmy nadzieję, że przywróci on moralne przywództwo Ameryki. To mu się jednak nie udało. W kwestiach politycznych i moralnych, Ameryka już nie przewodzi światu, nie utrzymała swojego dawnego statusu. Mieliśmy szczęście, że w tym czasie nie było na świecie wielkich konfliktów. To niebezpieczna sytuacja, więc czekamy na prezydenta, który to zrozumie.

Były prezydent Polski chętnie zobaczyłby powrót Stanów Zjednoczonych do roli swego rodzaju światowego „policjanta”. – Aż do końca ostatniego stulecia, Stany Zjednoczone były ostatnią deską ratunku w przypadku wszystkich problemów świata. Ameryka była ostatnią nadzieją i  zawsze pomagała. Straciliśmy tę ostatnią deskę ratunku. […] Musimy zrobić wszystko, co możliwe by przywrócić Ameryce pozycję światowego lidera.

Dodaj komentarz


*


sześć × = 18


Ministerstwo spraw Zagranicznych        Ambasada USA w Warszawie        Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej        EBE        Central Intelligence Agency        Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Kraków