Najnowsze wpisy

29 lipca 2014 - Na sankcje sektorowe ze strony UE za wcześnie. Co na to USA? * 20 grudnia 2012 - Gen. Bogusław Samol na czele Korpusu Północno – Wschodniego * 5 stycznia 2013 - Festiwal „Obama 2013″ * 31 lipca 2014 - USA dozbroją Ukrainę? * 23 lipca 2014 - Raytheon zbuduje Tarczę Polski? * 28 grudnia 2012 - Po Newtown więcej broni! * 13 stycznia 2013 - Bush będzie kiedyś prezydentem USA * 1 lutego 2013 - „New York Times” o nowej antykomunistycznej fali w Polsce? Owszem i to pochlebnie * 22 grudnia 2012 - Sikorski trzyma za słowo, Ławrow trzyma za jaja * 20 grudnia 2012 - Po tragedii w Newtown czas „gun revolution” w USA? a co w Polsce? * Astrabit
logo
tweeter tweeter tweeter tweeter

Coraz więcej amerykańskich polityków opowiada się za przekazaniem militarnej pomocy dla Ukrainy w walce z prorosyjskimi separatystami. Głosy w tej sprawie słuchać już nie tylko ze strony Republikanów.

Chodzi o wysłanie sprzętu i amunicji a także kamizelek kuloodpornych i środków pozwalających niszczyć wyrzutnie rakietowe w jakie Rosja zaopatruje separatystów. O tą pomoc Ukraińcy proszą administrację Obamy już od marca tego roku. Prócz broni i sprzętu wojskowego Republikanie namawiają prezydenta Obamę do większego wsparcia wywiadowczego. Dokładne rozpoznanie sił separatystów, ich miejsc pobytu a także kierunku zaopatrzenia i przegrupowania na pewno pomogłoby siłom Ukraińskim.

Do żądań GOP dołączają kolejni Demokraci traktujących politykę „resetu” jako nietrafioną a sankcje przyjęte przez Zachód trudne do przewidzenia w skutkach. Senator Carl Levin, szef komisji sił zbrojnych przekonywał przedstawicieli Białego Domu o konieczności wsparcia Kijowa w środę. Stwierdził nawet, że tłumaczenie administracji Obamy dla dotychczasowej pomocy jest „niesatysfakcjonujące”. Podobnego zdania jest inny senator partii demokratycznej, Bill Nelson z Florydy.

Najważniejszą karta przetargową Ukrainy w tej kwestii zdaje się być podpisane w 1994 roku memorandum budapesztańskie. Na jego mocy Ukraina zrezygnowała z broni jądrowej w zamian za gwarancje niepodległości i nienaruszalności terytorium. Gwarantami według dokumentu są Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i… Rosja, która przejęła ukraiński arsenał nuklearny. O pamięć na ten temat apeluje między innymi republikańska senator Kelly Ayotte z komisji ds. sił zbrojnych, która w marcu tego roku odwiedziła Kijów.

 

KZ/Foxnews

Dodaj komentarz


*


7 × pięć =


Ministerstwo spraw Zagranicznych        Ambasada USA w Warszawie        Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej        EBE        Central Intelligence Agency        Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Kraków