Najnowsze wpisy

3 stycznia 2014 - Wałęsa: Obama nie spełnił rozbudzonych nadziei * 1 sierpnia 2014 - Prof. Binienda jest doradcą Obamy czy to się komuś podoba, czy nie! * 29 lipca 2014 - Polska nie jest najważniejsza * 3 czerwca 2013 - Batalia o polskie łupki: biznes kontra władza * 19 sierpnia 2014 - Migi-29 za F-16? Propozycje wsparcia Ukrainy * 3 września 2014 - „Prezydent” UE Tusk zaszkodzi śledztwu smoleńskiemu – wywiad z prof. Biniendą i mec. Szonert-Biniendą * 31 stycznia 2013 - Prawo imigracyjne do zmiany * 6 czerwca 2013 - Amerykański gaz w Polsce zamiast rosyjskiego? * 16 marca 2013 - Globalne zagrożenia według amerykańskiego wywiadu * 29 lipca 2014 - Na sankcje sektorowe ze strony UE za wcześnie. Co na to USA? * Astrabit
logo
tweeter tweeter tweeter tweeter

Coraz więcej amerykańskich polityków opowiada się za przekazaniem militarnej pomocy dla Ukrainy w walce z prorosyjskimi separatystami. Głosy w tej sprawie słuchać już nie tylko ze strony Republikanów.

Chodzi o wysłanie sprzętu i amunicji a także kamizelek kuloodpornych i środków pozwalających niszczyć wyrzutnie rakietowe w jakie Rosja zaopatruje separatystów. O tą pomoc Ukraińcy proszą administrację Obamy już od marca tego roku. Prócz broni i sprzętu wojskowego Republikanie namawiają prezydenta Obamę do większego wsparcia wywiadowczego. Dokładne rozpoznanie sił separatystów, ich miejsc pobytu a także kierunku zaopatrzenia i przegrupowania na pewno pomogłoby siłom Ukraińskim.

Do żądań GOP dołączają kolejni Demokraci traktujących politykę „resetu” jako nietrafioną a sankcje przyjęte przez Zachód trudne do przewidzenia w skutkach. Senator Carl Levin, szef komisji sił zbrojnych przekonywał przedstawicieli Białego Domu o konieczności wsparcia Kijowa w środę. Stwierdził nawet, że tłumaczenie administracji Obamy dla dotychczasowej pomocy jest „niesatysfakcjonujące”. Podobnego zdania jest inny senator partii demokratycznej, Bill Nelson z Florydy.

Najważniejszą karta przetargową Ukrainy w tej kwestii zdaje się być podpisane w 1994 roku memorandum budapesztańskie. Na jego mocy Ukraina zrezygnowała z broni jądrowej w zamian za gwarancje niepodległości i nienaruszalności terytorium. Gwarantami według dokumentu są Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i… Rosja, która przejęła ukraiński arsenał nuklearny. O pamięć na ten temat apeluje między innymi republikańska senator Kelly Ayotte z komisji ds. sił zbrojnych, która w marcu tego roku odwiedziła Kijów.

 

KZ/Foxnews

Dodaj komentarz


*


sześć + 1 =


Ministerstwo spraw Zagranicznych        Ambasada USA w Warszawie        Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej        EBE        Central Intelligence Agency        Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Kraków