Najnowsze wpisy

29 lipca 2014 - Na sankcje sektorowe ze strony UE za wcześnie. Co na to USA? * 3 września 2014 - „Prezydent” UE Tusk zaszkodzi śledztwu smoleńskiemu – wywiad z prof. Biniendą i mec. Szonert-Biniendą * 5 stycznia 2013 - Festiwal „Obama 2013″ * 24 lipca 2014 - Czy UE zagra z USA przeciwko Rosji? * 2 lutego 2013 - Dzień Świszcza * 28 stycznia 2013 - Już jutro o 15:30 spotkanie on-line z Sekretarz Stanu Hillary Rodham Clinton * 3 czerwca 2013 - Batalia o polskie łupki: biznes kontra władza * 16 lutego 2013 - Arcykosztowne cięcia * 22 stycznia 2013 - Kto jest kim i gdzie siedział? czyli najważniejsze vipy z inaugaracji drugiej kadencji BO * 28 lipca 2014 - Więcej sił NATO na Wschodzie * Astrabit
logo
tweeter tweeter tweeter tweeter

Coraz więcej amerykańskich polityków opowiada się za przekazaniem militarnej pomocy dla Ukrainy w walce z prorosyjskimi separatystami. Głosy w tej sprawie słuchać już nie tylko ze strony Republikanów.

Chodzi o wysłanie sprzętu i amunicji a także kamizelek kuloodpornych i środków pozwalających niszczyć wyrzutnie rakietowe w jakie Rosja zaopatruje separatystów. O tą pomoc Ukraińcy proszą administrację Obamy już od marca tego roku. Prócz broni i sprzętu wojskowego Republikanie namawiają prezydenta Obamę do większego wsparcia wywiadowczego. Dokładne rozpoznanie sił separatystów, ich miejsc pobytu a także kierunku zaopatrzenia i przegrupowania na pewno pomogłoby siłom Ukraińskim.

Do żądań GOP dołączają kolejni Demokraci traktujących politykę „resetu” jako nietrafioną a sankcje przyjęte przez Zachód trudne do przewidzenia w skutkach. Senator Carl Levin, szef komisji sił zbrojnych przekonywał przedstawicieli Białego Domu o konieczności wsparcia Kijowa w środę. Stwierdził nawet, że tłumaczenie administracji Obamy dla dotychczasowej pomocy jest „niesatysfakcjonujące”. Podobnego zdania jest inny senator partii demokratycznej, Bill Nelson z Florydy.

Najważniejszą karta przetargową Ukrainy w tej kwestii zdaje się być podpisane w 1994 roku memorandum budapesztańskie. Na jego mocy Ukraina zrezygnowała z broni jądrowej w zamian za gwarancje niepodległości i nienaruszalności terytorium. Gwarantami według dokumentu są Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i… Rosja, która przejęła ukraiński arsenał nuklearny. O pamięć na ten temat apeluje między innymi republikańska senator Kelly Ayotte z komisji ds. sił zbrojnych, która w marcu tego roku odwiedziła Kijów.

 

KZ/Foxnews

Dodaj komentarz


*


8 × siedem =


Ministerstwo spraw Zagranicznych        Ambasada USA w Warszawie        Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej        EBE        Central Intelligence Agency        Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Kraków