Najnowsze wpisy

13 stycznia 2013 - Bush będzie kiedyś prezydentem USA * 16 marca 2013 - Globalne zagrożenia według amerykańskiego wywiadu * 20 grudnia 2012 - Polskie F 16 z lepszym uzbrojeniem? Potrzebna zgoda Kongresu USA * 29 lipca 2014 - Polska nie jest najważniejsza * 25 marca 2013 - Polsko-amerykański sojusz cybernetyczny * 1 lutego 2013 - „New York Times” o nowej antykomunistycznej fali w Polsce? Owszem i to pochlebnie * 1 sierpnia 2014 - Prof. Binienda jest doradcą Obamy czy to się komuś podoba, czy nie! * 6 czerwca 2013 - Amerykański gaz w Polsce zamiast rosyjskiego? * 20 grudnia 2012 - Po tragedii w Newtown czas „gun revolution” w USA? a co w Polsce? * 19 sierpnia 2014 - #EatPolishApples * Astrabit
logo
tweeter tweeter tweeter tweeter

Coraz więcej amerykańskich polityków opowiada się za przekazaniem militarnej pomocy dla Ukrainy w walce z prorosyjskimi separatystami. Głosy w tej sprawie słuchać już nie tylko ze strony Republikanów.

Chodzi o wysłanie sprzętu i amunicji a także kamizelek kuloodpornych i środków pozwalających niszczyć wyrzutnie rakietowe w jakie Rosja zaopatruje separatystów. O tą pomoc Ukraińcy proszą administrację Obamy już od marca tego roku. Prócz broni i sprzętu wojskowego Republikanie namawiają prezydenta Obamę do większego wsparcia wywiadowczego. Dokładne rozpoznanie sił separatystów, ich miejsc pobytu a także kierunku zaopatrzenia i przegrupowania na pewno pomogłoby siłom Ukraińskim.

Do żądań GOP dołączają kolejni Demokraci traktujących politykę „resetu” jako nietrafioną a sankcje przyjęte przez Zachód trudne do przewidzenia w skutkach. Senator Carl Levin, szef komisji sił zbrojnych przekonywał przedstawicieli Białego Domu o konieczności wsparcia Kijowa w środę. Stwierdził nawet, że tłumaczenie administracji Obamy dla dotychczasowej pomocy jest „niesatysfakcjonujące”. Podobnego zdania jest inny senator partii demokratycznej, Bill Nelson z Florydy.

Najważniejszą karta przetargową Ukrainy w tej kwestii zdaje się być podpisane w 1994 roku memorandum budapesztańskie. Na jego mocy Ukraina zrezygnowała z broni jądrowej w zamian za gwarancje niepodległości i nienaruszalności terytorium. Gwarantami według dokumentu są Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i… Rosja, która przejęła ukraiński arsenał nuklearny. O pamięć na ten temat apeluje między innymi republikańska senator Kelly Ayotte z komisji ds. sił zbrojnych, która w marcu tego roku odwiedziła Kijów.

 

KZ/Foxnews

Dodaj komentarz


*


3 × sześć =


Ministerstwo spraw Zagranicznych        Ambasada USA w Warszawie        Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej        EBE        Central Intelligence Agency        Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Kraków