Najnowsze wpisy

3 stycznia 2014 - Wałęsa: Obama nie spełnił rozbudzonych nadziei * 14 sierpnia 2014 - Amazon znów inwestuje w Polsce * 30 stycznia 2014 - Sekretarz obrony USA w Polsce * 29 lipca 2014 - Na sankcje sektorowe ze strony UE za wcześnie. Co na to USA? * 19 sierpnia 2014 - Migi-29 za F-16? Propozycje wsparcia Ukrainy * 1 sierpnia 2014 - Prof. Binienda jest doradcą Obamy czy to się komuś podoba, czy nie! * 13 stycznia 2013 - Bush będzie kiedyś prezydentem USA * 22 grudnia 2012 - Sikorski trzyma za słowo, Ławrow trzyma za jaja * 6 czerwca 2013 - Amerykański gaz w Polsce zamiast rosyjskiego? * 5 stycznia 2013 - Festiwal „Obama 2013″ * Astrabit
logo
tweeter tweeter tweeter tweeter

mullW najnowszym Wproście ambasador USA w Polsce Stephen Mull porusza dwa kluczowe poziomy obecnej współpracy Polski ze Stanami Zjednoczonymi.

Pytany o kwestie gospodarcze i amerykańskie zaangażowanie w wydobycie gazu łupkowego w Europie Środkowo – Wschodniej, podkreśla że piłeczka jest po polskiej stronie. „Biznesmeni zawsze chcą, żeby regulacje były jak najprostsze i żeby powstawały szybko.” Ambasador dał tym samym do zrozumienia, jak ważne jest, aby przygotowywane regulacje prawne zachęcały inwestorów.  „Choć do końca nie wiemy, ile gazu jest w Polsce, amerykańskie firmy z nadzieją patrzą na możliwości, jakie się otwierają, i przywożą tutaj swoje know-how.” – tłumaczył.

Dopytywany o amerykańskie zaangażowanie w europejski kryzys gospodarczy zapewnia, że- „Prezydent Obama jest mocno zaangażowany w sprawy europejskie. Wiele z tej dyplomacji pozostaje niezauważalne, bo nie zawsze dobry efekt przynosi to, gdy USA mówią innym krajom: powinniście zrobić to i tamto. Jednak konsultacje z Angelą Merkel, Francois Hollande’em i innymi liderami w Europie są bardzo żywe. Nasza gospodarka jest tak silnie związana z europejską, że przezwyciężenie tego kryzysu jest kwestią naszego bezpieczeństwa.” – kończy Stephen Mull.

Komentując rozwój współpracy militarnej i kierunki w jakich ma ona podążać, wymienia między innymi zbliżające się powiększenie oddziału w Łasku i zorganizowanie szerokiego programu ćwiczeń dwustronnych. Poza tym Mull przypomina, „że do 2018 r. powstanie instalacja antyrakietowa w Redzikowie wspierana przez duży kontyngent marynarki.”

Jednak prawdziwym spoiwem polsko – amerykańskiej współpracy ma być zakończenie misji w Afganistanie. „Czasem wycofywanie się z wojny jest dużo bardziej skomplikowanie niż jej rozpoczynanie i to jest właśnie taki przypadek. Wycofywanie będzie utrzymywało nasze siły zbrojne w bardzo bliskim, codziennym kontakcie.” – ocenia.

Poza tym podkreśla ogrom pracy szkoleniowej jaka została wykonana podczas misji przy dużym wkładzie Polski.  -„Większość terytorium kraju jest już pod kontrolą afgańskiej armii. Nadal ich szkolimy. 6-7 lat temu nasi oficerowie pracowali z afgańskimi żołnierzami, którzy nigdy w życiu nie mieli na nogach butów, nie potrafili wiązać sznurówek. Postęp jest ogromny. Nie jest łatwo zbudować od zera nowoczesną i efektywną formację zbrojną. Cały wysiłek do końca 2014 r. skupi się na tym, aby pomóc Afgańczykom osiągnąć taki poziom wyszkolenia, żeby byli zdolni zapanować nad całym terytorium kraju.”

 

 PR/Wprost

Dodaj komentarz


*


9 × = siedemdziesiąt dwa


Ministerstwo spraw Zagranicznych        Ambasada USA w Warszawie        Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej        EBE        Central Intelligence Agency        Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Kraków