Najnowsze wpisy

16 lutego 2013 - Arcykosztowne cięcia * 3 stycznia 2014 - Wałęsa: Obama nie spełnił rozbudzonych nadziei * 3 czerwca 2013 - Batalia o polskie łupki: biznes kontra władza * 4 sierpnia 2014 - Za dużo prywatnych dronów * 1 lutego 2013 - „New York Times” o nowej antykomunistycznej fali w Polsce? Owszem i to pochlebnie * 25 marca 2013 - Polsko-amerykański sojusz cybernetyczny * 20 grudnia 2012 - Polskie F 16 z lepszym uzbrojeniem? Potrzebna zgoda Kongresu USA * 23 lipca 2014 - Raytheon zbuduje Tarczę Polski? * 30 lipca 2014 - Umowa TTIP także o przepływie specjalistów * 19 sierpnia 2014 - #EatPolishApples * Astrabit
logo
tweeter tweeter tweeter tweeter

Od niedawna coraz głośniej mówi się o modernizacji polskiego systemu obronnego, którego jednym z najważniejszych elementów jest tzw. tarcza przeciwlotnicza. Polski przemysł zbrojeniowy szykuje się do „przetargu stulecia” w którym weźmie udział także koncern amerykański. MON właśnie ogłosiło, że projekt „Wisła” wkracza w drugą fazę konsultacji.

Dla uzyskania jak największych zysków rodzimych firm rok temu powołano polskie konsorcjum OPL. Jego celem jest zaopatrzenie polskich Sił Zbrojnych w system zwalczający cele powietrzne i rakiety balistyczne. Zwycięzca przetargu będzie partnerem OPL, który dostarczy rakiety a także zagwarantuje udział polskich przedsiębiorstw w projekcie. System ma zastąpić wprowadzone do użytku rakiety ziemia-powietrze z lat 80-tych ubiegłego wieku oraz zapewnić nowe zdolności bojowe polskiej armii.

Do przetargu wartego 16 mld złotych zaproszono amerykański koncern Raytheon – jeden z pięciu największych na świecie koncernów zbrojeniowych. Niedawno otwarte biuro w Warszawie przy ulicy Frascati 4 ma pomóc firmie zdobywać rynek polski oraz rynki państw bałtyckich. Na polskiej stronie firmy można także znaleźć infografikę przedstawiającą przewagę oferowanych przez nią rakiet Patriot nad ofertą konkurencji. Najważniejszym kryterium dla polskich dowódców jest jednak udział w produkcji i transfer technologii. Przewagą Raytheon jest dotychczasowa współpraca m.in. z Wojskowymi Zakładami Uzbrojenia SA w Grudziądzu.

Koncern powstał w1922 w Massechusetts, tuż przy MIT. Zatrudnia na całym świecie 63000 pracowników. Jego dochód w 2013 roku wyniósł 24 miliardy dolarów a swoje technologie oferuje ponad 80 krajom świata.

Na początku lipca z wyścigu o największy przetarg w historii Polski wypadło MEADS. Żadne z państw wchodzących w skład konsorcjum nie zdecydowało się na zakup oferowanych przez nie produktów. Oferta tym samym nie wypełniła jednego z kryteriów MON jakim jest posiadanie sprawdzonego sprzętu przez kraje członkowskie NATO. Na polu bitwy pozostali więc amerykanie oraz francuskie konsorcjum Eurosam w którego skład wchodzą firmy Thales i MBDA oferujące rakiety SAMP/T.

KZ/mon.gov.pl/raytheon.com

Dodaj komentarz


*


osiem + 7 =


Ministerstwo spraw Zagranicznych        Ambasada USA w Warszawie        Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej        EBE        Central Intelligence Agency        Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Kraków