Najnowsze wpisy

31 lipca 2014 - USA dozbroją Ukrainę? * 6 czerwca 2013 - Amerykański gaz w Polsce zamiast rosyjskiego? * 1 sierpnia 2014 - Prof. Binienda jest doradcą Obamy czy to się komuś podoba, czy nie! * 19 sierpnia 2014 - Migi-29 za F-16? Propozycje wsparcia Ukrainy * 1 lutego 2013 - „New York Times” o nowej antykomunistycznej fali w Polsce? Owszem i to pochlebnie * 3 stycznia 2014 - Wałęsa: Obama nie spełnił rozbudzonych nadziei * 13 stycznia 2013 - Bush będzie kiedyś prezydentem USA * 4 czerwca 2013 - Koniec wizyty Sikorskiego w Waszyngtonie * 5 stycznia 2013 - Festiwal „Obama 2013″ * 24 lipca 2014 - Czy UE zagra z USA przeciwko Rosji? * Astrabit
logo
tweeter tweeter tweeter tweeter

Od niedawna coraz głośniej mówi się o modernizacji polskiego systemu obronnego, którego jednym z najważniejszych elementów jest tzw. tarcza przeciwlotnicza. Polski przemysł zbrojeniowy szykuje się do „przetargu stulecia” w którym weźmie udział także koncern amerykański. MON właśnie ogłosiło, że projekt „Wisła” wkracza w drugą fazę konsultacji.

Dla uzyskania jak największych zysków rodzimych firm rok temu powołano polskie konsorcjum OPL. Jego celem jest zaopatrzenie polskich Sił Zbrojnych w system zwalczający cele powietrzne i rakiety balistyczne. Zwycięzca przetargu będzie partnerem OPL, który dostarczy rakiety a także zagwarantuje udział polskich przedsiębiorstw w projekcie. System ma zastąpić wprowadzone do użytku rakiety ziemia-powietrze z lat 80-tych ubiegłego wieku oraz zapewnić nowe zdolności bojowe polskiej armii.

Do przetargu wartego 16 mld złotych zaproszono amerykański koncern Raytheon – jeden z pięciu największych na świecie koncernów zbrojeniowych. Niedawno otwarte biuro w Warszawie przy ulicy Frascati 4 ma pomóc firmie zdobywać rynek polski oraz rynki państw bałtyckich. Na polskiej stronie firmy można także znaleźć infografikę przedstawiającą przewagę oferowanych przez nią rakiet Patriot nad ofertą konkurencji. Najważniejszym kryterium dla polskich dowódców jest jednak udział w produkcji i transfer technologii. Przewagą Raytheon jest dotychczasowa współpraca m.in. z Wojskowymi Zakładami Uzbrojenia SA w Grudziądzu.

Koncern powstał w1922 w Massechusetts, tuż przy MIT. Zatrudnia na całym świecie 63000 pracowników. Jego dochód w 2013 roku wyniósł 24 miliardy dolarów a swoje technologie oferuje ponad 80 krajom świata.

Na początku lipca z wyścigu o największy przetarg w historii Polski wypadło MEADS. Żadne z państw wchodzących w skład konsorcjum nie zdecydowało się na zakup oferowanych przez nie produktów. Oferta tym samym nie wypełniła jednego z kryteriów MON jakim jest posiadanie sprawdzonego sprzętu przez kraje członkowskie NATO. Na polu bitwy pozostali więc amerykanie oraz francuskie konsorcjum Eurosam w którego skład wchodzą firmy Thales i MBDA oferujące rakiety SAMP/T.

KZ/mon.gov.pl/raytheon.com

Dodaj komentarz


*


+ sześć = 14


Ministerstwo spraw Zagranicznych        Ambasada USA w Warszawie        Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej        EBE        Central Intelligence Agency        Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Kraków