Najnowsze wpisy

13 stycznia 2013 - Bush będzie kiedyś prezydentem USA * 20 grudnia 2012 - Gen. Bogusław Samol na czele Korpusu Północno – Wschodniego * 3 września 2014 - „Prezydent” UE Tusk zaszkodzi śledztwu smoleńskiemu – wywiad z prof. Biniendą i mec. Szonert-Biniendą * 4 czerwca 2013 - Koniec wizyty Sikorskiego w Waszyngtonie * 30 stycznia 2014 - Sekretarz obrony USA w Polsce * 5 sierpnia 2014 - Sankcje sektorowe Zachodu. Pierwsza linia frontu * 1 lutego 2013 - „New York Times” o nowej antykomunistycznej fali w Polsce? Owszem i to pochlebnie * 20 grudnia 2012 - Polskie F 16 z lepszym uzbrojeniem? Potrzebna zgoda Kongresu USA * 28 stycznia 2013 - Już jutro o 15:30 spotkanie on-line z Sekretarz Stanu Hillary Rodham Clinton * 5 stycznia 2013 - Festiwal „Obama 2013″ * Astrabit
logo
tweeter tweeter tweeter tweeter

europedvdcoverPozostając pod wpływem wczorajszej dyskusji na temat związków partnerskich jaka odbyła się w polskim Sejmie, postanowiliśmy poświęcić dziś kilka słów innemu tematowi rozpalającemu wiele „umysłów do czerwoności” – mianowicie aborcji.

Działająca w wielu zakątkach świata amerykańska organizacja pro life – Human Life International, wyprodukowała właśnie film dokumentalny podkreślający sukcesy krajów Europy Środkowo – Wschodniej w dziedzinie ochrony życia. Autorzy podkreślają, że szczególną rolę odgrywają Polska i Węgry. Obraz pokazuje trudną historię i okrucieństwa XX wieku z jakimi musiały zmierzyć się obydwa narody. Twórcy podkreślają rolę prawnego zagwarantowania ochrony życia i przypominają, że Polska jest jednym z niewielu, jeśli nie jedynym rozwiniętym krajem zabraniającym aborcji.

Zadają sobie również pytanie, skąd bierze się sukces takich postaw? Według autorów, niebagatelną rolę odgrywa system poszanowania tradycyjnych wartości i stosunek do wiary, podkreślają tym samym rolę jaką odegrał polski papież –  Jan Paweł II. „Ogień, jaki zapalił w Polsce Jan Paweł II jest być może najbardziej konkretnym przykładem tego, co może się stać, gdy ludzie radykalnie poddają się woli Bożej i postępują z odwagą i ufnością” – twierdzi Stephen Phelan z HLI „Stany Zjednoczone mogą się uczyć od Polski i Węgier” – dodaje działacz.

Warto w tym miejscu zauważyć, iż powstanie filmu oddaje nastroje panujące za oceanem. Organizacje pro life zataczają coraz szersze kręgi, a ich manifestacje gromadzą kilkudziesięciotysięczne tłumy. Wczorajsza demonstracja przeciw aborcyjna jaka odbyła się  w Waszyngtonie była jedną z największych w ostatnim czasie. Protestujący zebrali się przed Kongresem w 40. rocznicę decyzji Sądu Najwyższego USA, który uznał prawo kobiet do usuwania ciąży. Pierwsza manifestacja pod nazwą „Marsz dla życia” została zorganizowana w styczniu 39 lat temu, w rok po przełomowej decyzji Sądu Najwyższego w sprawie Roe przeciw Wade. W wyniku tej sprawy aborcja została uznana w USA za legalną przez cały okres ciąży, z pewnymi dopuszczalnymi ograniczeniami w ostatnich trzech miesiącach jej trwania.

Wielu Amerykanów nie może się pogodzić z taką interpretacją amerykańskiej konstytucji. Według ogłaszanych sondaży przeciwnicy prawa do aborcji są mniejszości. Około 2/3 Amerykanów opowiada się za prawem do aborcji.

Zwiastun filmu zobaczyć można na naszym kanale Youtube.

 

PR/polskieradio.pl/gosc.pl

Dodaj komentarz


*


jeden × 5 =


Ministerstwo spraw Zagranicznych        Ambasada USA w Warszawie        Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej        EBE        Central Intelligence Agency        Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Kraków