Najnowsze wpisy

29 lipca 2014 - Polska nie jest najważniejsza * 28 grudnia 2012 - Po Newtown więcej broni! * 1 sierpnia 2014 - Prof. Binienda jest doradcą Obamy czy to się komuś podoba, czy nie! * 5 sierpnia 2014 - Sankcje sektorowe Zachodu. Pierwsza linia frontu * 3 września 2014 - „Prezydent” UE Tusk zaszkodzi śledztwu smoleńskiemu – wywiad z prof. Biniendą i mec. Szonert-Biniendą * 6 czerwca 2013 - Amerykański gaz w Polsce zamiast rosyjskiego? * 30 lipca 2014 - Umowa TTIP także o przepływie specjalistów * 24 lipca 2014 - Czy UE zagra z USA przeciwko Rosji? * 16 lutego 2013 - Arcykosztowne cięcia * 19 sierpnia 2014 - Migi-29 za F-16? Propozycje wsparcia Ukrainy * Astrabit
logo
tweeter tweeter tweeter tweeter

Amerykańska prokuratura przedstawiła wczoraj akt oskarżenia czterem Rosjanom i Ukraińcowi, którzy brali udział w kradzieży 160 milionów numerów kart kredytowych z największych amerykańskich i międzynarodowych korporacji.

Hakerzy atakowali od 2005 roku i okradł m.in. giełdę NASDAQ, 7-Eleven czy Dow Jones. Dwóch z cyberprzestępców wyspecjalizowało się w łamaniu zabezpieczeń. Jeden pobierał dane z baz do których ci uzyskali dostęp. Inny zajmował się utrzymaniem anonimowych serwerów na potrzeby działalności. Ostatni z oskarżonych sprzedawał dane na czarnym rynku. Hakerzy inkasowali około 10 dolarów za każdy numer karty kredytowej z USA, 50 za europejski i 15 za kanadyjski. Oferowali nawet pewne zniżki dla stałych klientów. Kupcy mogli potem do woli korzystać z kart kredytowych okradzionych ofiar cyberataku.

Mężczyznom grozi 5 lat więzienia za uzyskanie nieuprawnionego dostępu do cudzych komputerów, 30 lat za udział w spisku mającym na celu przeprowadzenie cybernetycznego przekrętu oraz kolejne 30 lat za ostateczne dokonanie tego przekrętu.

Razem z rosnącą aktywnością obywateli w cyberprzestrzeni, rośnie także skala cyberprzestępczości. Zagrożenie ma charakter wewnętrzny i zewnętrzny, choć trudno obecnie rozróżnić je między sobą, ponieważ cyberprzestrzeń nie zna granic. Afer jak opisana powyżej będzie coraz więcej. To nowa rzeczywistość, w której musimy się odnaleźć.

Wojciech Jakóbik

Dodaj komentarz


*


trzy − = 0


Ministerstwo spraw Zagranicznych        Ambasada USA w Warszawie        Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej        EBE        Central Intelligence Agency        Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Kraków