Najnowsze wpisy

3 czerwca 2013 - Batalia o polskie łupki: biznes kontra władza * 23 lipca 2014 - Raytheon zbuduje Tarczę Polski? * 14 sierpnia 2014 - Amazon znów inwestuje w Polsce * 24 lipca 2014 - Czy UE zagra z USA przeciwko Rosji? * 5 stycznia 2013 - Festiwal „Obama 2013″ * 29 lipca 2014 - Polska nie jest najważniejsza * 1 sierpnia 2014 - Prof. Binienda jest doradcą Obamy czy to się komuś podoba, czy nie! * 28 lipca 2014 - Więcej sił NATO na Wschodzie * 2 lutego 2013 - Dzień Świszcza * 22 stycznia 2013 - Kto jest kim i gdzie siedział? czyli najważniejsze vipy z inaugaracji drugiej kadencji BO * Astrabit
logo
tweeter tweeter tweeter tweeter

HigleyNa łamach serwisu energia24.pl ukazał się obszerny wywiad z dr Kathryn A. Higley z Oregon State University (dziekan Department of Nuclear Engineering and Radiation Health Physics, NERHP). Rozmowa dotyczy możliwości edukacji w zakresie inżynierii jądrowej, podejściu do energii z atomu w Stanach Zjednoczonych i otwartości na współpracę z Polską.

Po przybliżeniu amerykańskich doświadczeń w dziedzinie rozwoju energetyki  jądrowej dr Higley stwierdza, że wśród społeczeństwa „Największe obawy związane są z bezpieczeństwem pracy istniejących elektrowni oraz składowaniem odpadów radioaktywnych w nich powstających.” Dodaje, że mimo tragedii w Fukushimie „według ostatnich ankiet przeprowadzanych przez Instytut Energii Atomowej (Nuclear Energy Institute – NEI), w Stanach Zjednoczonych wciąż istnieje silne poparcie dla energetyki jądrowej, które zwiększało się w ciągu ostatnich kilku lat. Wypadek w Fukushima Daiichi miał niewielki wpływ na zmianę  opinii publicznej w stosunku do atomu.”

Pytana o największe wyzwania przed jakimi staje dziś Polska w kontekście budowy pierwszego reaktora odpowiada, że Polska, podobnie zresztą jak Stany Zjednoczone, potrzebuje modernizacji swoich sieci elektroenergetycznych, aby zapewnić sprawną dystrybucję mocy. Konieczne jest również, aby rodzime uczelnie wyższe kształciły kadry w kierunku zapełniania stanowisk pracy związanych z przemysłem jądrowym. Rząd polski będzie musiał powołać organy regulacyjne odpowiedzialne za nadzór i bezpieczeństwo jądrowe.

elektrownie w regionieDr Higley pozytywnie ocenia również pomysł realizacji przez Polskę dwóch dużych projektów energetycznych jednocześnie, tzn budowy elektrowni jądrowej i prac nad wydobyciem gazu łupkowego. Podkreśla rolę jaką odgrywa w dzisiejszych realiach zróżnicowanie i odpowiednie zbilansowanie. Poprzez zapewnienie energetycznej elastyczności znacznie poprawić może się stopień bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju.

Ekspertka zapewnia również o otwartości i chęci współpracy ze strony amerykańskiej – „Myślę, że amerykańskie koncerny są otwarte na współpracę z Polską w ramach wdrażania energetyki jądrowej. Wiem także, że nasze uniwersytety, tak jak Oregon State University, bardzo cenią sobie wymianę doświadczeń i możliwość pracy z kadrą i studentami z Polski.”

 

 

 

PR/energia24.pl

 

Dodaj komentarz


*


+ trzy = 6


Ministerstwo spraw Zagranicznych        Ambasada USA w Warszawie        Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej        EBE        Central Intelligence Agency        Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Kraków