Najnowsze wpisy

30 lipca 2014 - Umowa TTIP także o przepływie specjalistów * 13 stycznia 2013 - Bush będzie kiedyś prezydentem USA * 19 sierpnia 2014 - #EatPolishApples * 1 sierpnia 2014 - Prof. Binienda jest doradcą Obamy czy to się komuś podoba, czy nie! * 3 stycznia 2014 - Wałęsa: Obama nie spełnił rozbudzonych nadziei * 28 stycznia 2013 - Już jutro o 15:30 spotkanie on-line z Sekretarz Stanu Hillary Rodham Clinton * 28 lipca 2014 - Więcej sił NATO na Wschodzie * 5 sierpnia 2014 - Sankcje sektorowe Zachodu. Pierwsza linia frontu * 29 lipca 2014 - Na sankcje sektorowe ze strony UE za wcześnie. Co na to USA? * 28 grudnia 2012 - Po Newtown więcej broni! * Astrabit
logo
tweeter tweeter tweeter tweeter

Na kilka dni przed oficjalną wizytą jako prezydent, Barack Obama udzielił ekskluzywnego wywiadu izraelskiej telewizji 2 TV. Zapewnił w nim, że w razie zagrożenia dla Izraela ze strony Iranu, USA skorzystają z każdej możliwości w razie gdy środki dyplomatyczne zawiodą.

Sytuacja na Bliskim Wschodzie wydaje się coraz bardziej napięta. Prezydent Obama w wywiadzie stwierdził, że Iran potrzebuje jeszcze około roku aby wejść w posiadanie broni jądrowej. Dodał, że Stany Zjednoczone w dalszym ciągu zobowiązują się do powstrzymania Teheranu przed dokończeniem atomowego projektu. Obama zapowiedział, że podczas rozmów z Bibim (tak nazywa Benjamina Netanyahu) podtrzyma dotychczasowy kurs: jeżeli tę kwestię da się rozwiązać za pomocą dyplomacji – to dobrze, jeżeli nie – wszystkie inne rozwiązania pozostają w grze.

Ta debata nabiera nowego kształtu o tyle, że relacje USA z Izraelem w ostatnim czasie nie były zbyt kolorowe. Natanyahu niejednokrotnie zapowiadał, że w przypadku bierności USA, Izrael samodzielnie podejmie działania wobec Iranu, z uderzeniem prewencyjnym włącznie. Stany Zjednoczone, głównie ustami Hillary Clinton, przeciągały w czasie konflikt pozwalając dyplomacji i sankcjom ekonomicznym odnieść skuteczniejszy od dotychczasowego efekt.

Hillary Clinton nie jest już Sekretarzem Stanu. U boku Obamy w tej kadencji znaleźli się też nowi urzędnicy: Sekretarz Obrony i szef CIA. Ciężko wyobrazić sobie jednak interwencję zbrojną USA w najbliższym czasie szczególnie w momencie, w którym z powodu cięć w budżecie obronnym nie udało się w Zatoce Perskiej ulokować kolejnego lotniskowca. Interesujące w tej kwestii byłoby to, w jaki sposób NATO i Polska odniosłyby się do tego konfliktu. Miejmy nadzieję, jednak że nie będziemy musieli się o tym przekonywać.

Washington Post/KZ

Dodaj komentarz


*


dziewięć × = 45


Ministerstwo spraw Zagranicznych        Ambasada USA w Warszawie        Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej        EBE        Central Intelligence Agency        Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Kraków