Najnowsze wpisy

31 lipca 2014 - USA dozbroją Ukrainę? * 22 stycznia 2013 - Kto jest kim i gdzie siedział? czyli najważniejsze vipy z inaugaracji drugiej kadencji BO * 1 lutego 2013 - „New York Times” o nowej antykomunistycznej fali w Polsce? Owszem i to pochlebnie * 28 lipca 2014 - Więcej sił NATO na Wschodzie * 15 marca 2013 - Obama: w sprawie Iranu „all options on the table” * 16 lutego 2013 - Arcykosztowne cięcia * 13 stycznia 2013 - Bush będzie kiedyś prezydentem USA * 29 lipca 2014 - Na sankcje sektorowe ze strony UE za wcześnie. Co na to USA? * 5 sierpnia 2014 - Sankcje sektorowe Zachodu. Pierwsza linia frontu * 16 marca 2013 - Globalne zagrożenia według amerykańskiego wywiadu * Astrabit
logo
tweeter tweeter tweeter tweeter

Nowy-stary prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama zadzwonił w czwartek czasu waszyngtońskiego do 13 sojuszników z wyrazami chęci dalszej współpracy w stawianiu czoła wyzwaniom współczesnego świata. Do Polski nie telefonował.

Jak podaje portal gazeta.pl, „szczęśliwcami” którzy otrzymali telefon od przyjaciela byli przywódcy Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Turcji, Izraela, Egiptu, Arabii Saudyjskiej, Kanady, Brazylii, Kolumbii i Australii. Na pogaduszki z Obamą  mógł liczyć także Sekretarz Generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

Telefon Obamy łączył się z numerami z Europy Zachodniej, Bliskiego Wschodu, Ameryki Południowej, Australii i Azji, jednak – jak uważa japońska agencja Kyodo – mimo reorientacji polityki zagranicznej z Atlantyku na Pacyfik, czekający przy telefonie Japończycy, Chińczycy czy Koreańczycy (Ci z południa) nie doczekali się sygnału ze względu na różnice czasową.

Z punktu widzenia Polski nie ważne jest gdzie Obama dzwonił – ważne, gdzie nie zadzwonił – do Warszawy. Trudno się mu jednak dziwić, dopiero co wymienił tutaj swojego ambasadora, i przeniósł pierwszy pododdział wojska… To kolejny dowód na to, że na miano sojusznika z prawdziwego zdarzenia trzeba ciężko pracować. Przede wszystkim jednak chcieć tego muszą obydwie strony.

 

gazeta.pl/KZ

Dodaj komentarz


*


dwa × = 6


Ministerstwo spraw Zagranicznych        Ambasada USA w Warszawie        Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej        EBE        Central Intelligence Agency        Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Kraków