Najnowsze wpisy

20 grudnia 2012 - Gen. Bogusław Samol na czele Korpusu Północno – Wschodniego * 5 stycznia 2013 - Festiwal „Obama 2013″ * 19 sierpnia 2014 - #EatPolishApples * 13 stycznia 2013 - Bush będzie kiedyś prezydentem USA * 16 marca 2013 - Globalne zagrożenia według amerykańskiego wywiadu * 31 lipca 2014 - USA dozbroją Ukrainę? * 31 stycznia 2013 - Prawo imigracyjne do zmiany * 15 marca 2013 - Obama: w sprawie Iranu „all options on the table” * 4 czerwca 2013 - Koniec wizyty Sikorskiego w Waszyngtonie * 29 lipca 2014 - Polska nie jest najważniejsza * Astrabit
logo
tweeter tweeter tweeter tweeter

Nowy-stary prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama zadzwonił w czwartek czasu waszyngtońskiego do 13 sojuszników z wyrazami chęci dalszej współpracy w stawianiu czoła wyzwaniom współczesnego świata. Do Polski nie telefonował.

Jak podaje portal gazeta.pl, „szczęśliwcami” którzy otrzymali telefon od przyjaciela byli przywódcy Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Turcji, Izraela, Egiptu, Arabii Saudyjskiej, Kanady, Brazylii, Kolumbii i Australii. Na pogaduszki z Obamą  mógł liczyć także Sekretarz Generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

Telefon Obamy łączył się z numerami z Europy Zachodniej, Bliskiego Wschodu, Ameryki Południowej, Australii i Azji, jednak – jak uważa japońska agencja Kyodo – mimo reorientacji polityki zagranicznej z Atlantyku na Pacyfik, czekający przy telefonie Japończycy, Chińczycy czy Koreańczycy (Ci z południa) nie doczekali się sygnału ze względu na różnice czasową.

Z punktu widzenia Polski nie ważne jest gdzie Obama dzwonił – ważne, gdzie nie zadzwonił – do Warszawy. Trudno się mu jednak dziwić, dopiero co wymienił tutaj swojego ambasadora, i przeniósł pierwszy pododdział wojska… To kolejny dowód na to, że na miano sojusznika z prawdziwego zdarzenia trzeba ciężko pracować. Przede wszystkim jednak chcieć tego muszą obydwie strony.

 

gazeta.pl/KZ

Dodaj komentarz


*


× jeden = 6


Ministerstwo spraw Zagranicznych        Ambasada USA w Warszawie        Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej        EBE        Central Intelligence Agency        Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Kraków