Najnowsze wpisy

3 września 2014 - „Prezydent” UE Tusk zaszkodzi śledztwu smoleńskiemu – wywiad z prof. Biniendą i mec. Szonert-Biniendą * 29 lipca 2014 - Na sankcje sektorowe ze strony UE za wcześnie. Co na to USA? * 31 lipca 2014 - USA dozbroją Ukrainę? * 28 grudnia 2012 - Po Newtown więcej broni! * 5 stycznia 2013 - Festiwal „Obama 2013″ * 3 czerwca 2013 - Batalia o polskie łupki: biznes kontra władza * 1 sierpnia 2014 - Prof. Binienda jest doradcą Obamy czy to się komuś podoba, czy nie! * 30 stycznia 2014 - Sekretarz obrony USA w Polsce * 1 lutego 2013 - „New York Times” o nowej antykomunistycznej fali w Polsce? Owszem i to pochlebnie * 23 lipca 2014 - Raytheon zbuduje Tarczę Polski? * Astrabit
logo
tweeter tweeter tweeter tweeter

Już za kilka dni Jason-Njoku-Tedex-Eustonodbędzie się w Krakowie wydarzenie, które polecam i na które zapraszam  absolutnie każdego. 25 października rezerwujemy na  kulturalno – naukowe wydarzenie TEDxKraków, którego hasłem przewodnim w tym roku jest MAKE. 

O co chodzi i skąd tyle zamieszania, oraz czym w ogóle jest TED?

Historia TED-a sięga naszych zaoceanicznych sąsiadów i roku 1984, kiedy organizacja Sapling Foundation wpadła na pomysł zrobienia imprezy naukowej wokół hasła „idea warta rozpowszechniania”. Miało być jednorazowo, pomysł jednak okazał się strzałem w dziesiątkę i przyciąga corocznie tłumy słuchaczy. Dziś można przemawiać już nie tylko w Monterey i nie tylko na temat technologii (jak było w pierwotnym zamyśle). Podstawowe zasady się jednak nie zmieniły: mówca dostaje maksymalnie 18 min, podczas których ma szansę  opowiedzieć  o swoim projekcie  ( dotyczącym nauki, kultury lub techniki) i zaciekawić nim słuchaczy, a raz w roku można zgarnąć nagrodę  300 000$ za pomysł, który zmieni świat. Proste, co?

TEDx-y to bardziej lokalne i niezależnie organizowane wydarzenia, które tylko w części spełniają reguły organizacji.  Spotkania odbywają się we wszystkich większych miastach Polski, najbliższe będzie miało miejsce właśnie w Krakowie. Kogo na nim spotkamy? Zespół  AGH Racing – konstruktorów bolidu z wyścigu na SIlverstone, studentkę Collegium Medicum,  która w brawurowy sposób pomaga chorym z Peru, niezwykle utalentowaną absolwentkę ASP w Krakowie i kilka innych nietuzinkowych osób. Na wydarzenie trzeba się rejestrować (bo miejsc ciągle mało) tutaj (https://www.eventbrite.com/event/8474055127).

Jeśli nie byliście nigdy na żadnej polskiej edycji TED-a i nadal nie czujecie się przekonani, gorąco polecam filmiki, które są publikowane na stronie www.ted.com.  Bill Gates, Gordon Brown czy Stephen Hawking to jedni z najsłynniejszych do tej pory prelegentów, których było już całe mnóstwo.

Stara Zajezdnia na Wawrzyńca 12 – To nie będzie zmarnowany czas.

Zapraszam!

 

Karolina Krakowiak

Dodaj komentarz


*


− 2 = sześć


Ministerstwo spraw Zagranicznych        Ambasada USA w Warszawie        Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej        EBE        Central Intelligence Agency        Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Kraków