Najnowsze wpisy

19 sierpnia 2014 - Migi-29 za F-16? Propozycje wsparcia Ukrainy * 15 marca 2013 - Obama: w sprawie Iranu „all options on the table” * 31 lipca 2014 - USA dozbroją Ukrainę? * 25 marca 2013 - Polsko-amerykański sojusz cybernetyczny * 29 lipca 2014 - Polska nie jest najważniejsza * 3 września 2014 - „Prezydent” UE Tusk zaszkodzi śledztwu smoleńskiemu – wywiad z prof. Biniendą i mec. Szonert-Biniendą * 1 lutego 2013 - „New York Times” o nowej antykomunistycznej fali w Polsce? Owszem i to pochlebnie * 3 czerwca 2013 - Batalia o polskie łupki: biznes kontra władza * 5 stycznia 2013 - Festiwal „Obama 2013″ * 22 grudnia 2012 - Sikorski trzyma za słowo, Ławrow trzyma za jaja * Astrabit
logo
tweeter tweeter tweeter tweeter

COMMUNIST-1-articleLargeChyba wielu z nas ma świadomość, że sięgając po konkretne tytuły dzienników, od razu wie czego może się po nich spodziewać. „New York Times” jest jakby to najprościej ująć… powiedzmy tytułem lewicowo – liberalnym. Jakże duże było więc moje zdziwienie, kiedy przekopując archiwa internetowe portalu NYT natrafiłem na obszerny, pozytywny tekst o nowej antykomunistycznej fali i pokoleniu zrywającym z postkomunistyczną zmową milczenia w Europie Środkowej i Wschodniej. Artykuł powstał wprawdzie niemal przed rokiem ale jego wydźwięk jest jak najbardziej aktualny więc pomyślałem, że warto się nad nim pochylić.

„Przy wszystkim, co Polska osiągnęła od upadku Żelaznej Kurtyny, przez długi czas opierała się pełnemu rozliczeniu z komunistyczną przeszłością – opresją, szpiegowaniem, nawet masakrami. Społeczeństwo wolało zapomnieć, iść naprzód” – zaczynają dziennikarze NYT.

Jak twierdzą, następuje koniec cichego przyzwolenia na historyczną manipulację i wybielanie okresu komunizmu. Wskazują, że nowa fala zaczyna być widoczna nie tylko w zaciszu gabinetów i instytutów, w których godzinami przesiadują historycy ale ma swoje przełożenie w popkulturze i jest szeroko popularyzowana choćby za sprawą kina.
Zjawisko przeszywa całą drabinę społeczną począwszy od kręgów politycznych, skończywszy na próbie dotarcia do szerokich kręgów zwykłych obywateli za pomocą przedsięwzięć kulturalnych. Amerykański dziennik pisze o popularności filmu „Czarny Czwartek” o masakrze robotników w Gdyni w grudniu 1970 roku.

Jako przykład historycznych rozliczeń podany jest wyrok sądu na członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, która wprowadziła stan wojenny. Wyroki były skromne, m.in. Czesław Kiszczak został skazany na 2 lata w zawieszeniu. Ale co ważne, autorzy zauważają, iż sąd orzekł, że WRON był grupą przestępczą.

Cytowany na łamach gazety Łukasz Kamiński, prezes Instytutu Pamięci Narodowej tłumaczy, że– „Aby się w przyszłości chronić przed totalitaryzmem, musimy zrozumieć jak funkcjonowały totalitarne reżimy w przeszłości, to jak szczepionka.”

Z rozmów na Węgrzech i w Polsce autor tekstu wyciągnął wniosek, że w naszych krajach panuje przekonanie, iż komuniści powrócili do władzy zbyt szybko po przełomie. – Spodziewałem się czegoś w rodzaju Norymbergi dla komunistów – mówi dziennikowi „New York Times” Tadeusz M. Płużański, autor książki „Bestie. Nieukarani mordercy Polaków” o zbrodniarzach stalinowskich i ich ofiarach.

„New York Times” cytuje też Antoniego Dudka, historyka i politologa, członka Rady IPN. – Zwykle dopiero następne pokolenia jest gotowe stawiać trudne pytania – mówi Dudek.

Tak więc nasuwa mi się puenta, że czasem warto zaglądnąć nawet na łamy tytułów, których linia redakcyjna nie wzbudza w nas sympatii.

 

PR/NYT

link do tekstu w NYT http://www.nytimes.com/2012/02/21/world/europe/poland-leads-wave-of-communist-era-reckoning-in-europe.html?_r=0

Dodaj komentarz


*


pięć − 4 =


Ministerstwo spraw Zagranicznych        Ambasada USA w Warszawie        Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej        EBE        Central Intelligence Agency        Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Kraków