Najnowsze wpisy

28 stycznia 2013 - Już jutro o 15:30 spotkanie on-line z Sekretarz Stanu Hillary Rodham Clinton * 13 stycznia 2013 - Bush będzie kiedyś prezydentem USA * 20 grudnia 2012 - Gen. Bogusław Samol na czele Korpusu Północno – Wschodniego * 30 stycznia 2014 - Sekretarz obrony USA w Polsce * 30 lipca 2014 - Umowa TTIP także o przepływie specjalistów * 22 grudnia 2012 - Sikorski trzyma za słowo, Ławrow trzyma za jaja * 31 stycznia 2013 - Prawo imigracyjne do zmiany * 19 sierpnia 2014 - #EatPolishApples * 20 grudnia 2012 - Po tragedii w Newtown czas „gun revolution” w USA? a co w Polsce? * 1 sierpnia 2014 - Prof. Binienda jest doradcą Obamy czy to się komuś podoba, czy nie! * Astrabit
logo
tweeter tweeter tweeter tweeter

W dzisiejszym wydaniu „Naszego Dziennika” szef Narodowego Centrum Studiów Strategicznych Tomasz Szatkowski opowiada o możliwym wariancie wsparcia Ukrainy przez Stany Zjednoczone. Jedną z rozważanych propozycji jest przekazanie przez kraje ze wschodniej strony żelaznej kurtyny sprzętu, który nie wymagałby zaawansowanego szkolenia ukraińskich żołnierzy. Taki wariant niesie za sobą również poważne zagrożenia.

- Wśród amerykańskich analityków pojawiają się (…) głosy, że lepiej byłoby, żeby kraje takie jak Polska przekazały posowieckie, znane ukraińskiej armii uzbrojenie w jej ręce, otrzymując w zamian za to broń z amerykańskich magazynów – np. nasze Migi-29 za eksamerykańskie F-16 – twierdzi ekspert ds. bezpieczeństwa.

Takie posunięcie oznaczałoby jednak poważne problemy polityczne. Szatkowski twierdzi, że: „taka rola Polski umocniłaby nasze miejsce w pierwszym rzędzie wrogów Rosji, więc musiałaby być poparta odpowiednimi gwarancjami bezpieczeństwa”. Więcej informacji na temat możliwych dodatkowych gwarancji możemy spodziewać się po wrześniowym szczycie NATO w Walii.

KZ/Nasz Dziennik

Dodaj komentarz


*


9 − = pięć


Ministerstwo spraw Zagranicznych        Ambasada USA w Warszawie        Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej        EBE        Central Intelligence Agency        Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Kraków