Najnowsze wpisy

6 czerwca 2013 - Amerykański gaz w Polsce zamiast rosyjskiego? * 16 marca 2013 - Globalne zagrożenia według amerykańskiego wywiadu * 28 grudnia 2012 - Po Newtown więcej broni! * 31 stycznia 2013 - Prawo imigracyjne do zmiany * 24 lipca 2014 - Czy UE zagra z USA przeciwko Rosji? * 22 grudnia 2012 - Sikorski trzyma za słowo, Ławrow trzyma za jaja * 5 stycznia 2013 - Festiwal „Obama 2013″ * 28 lipca 2014 - Więcej sił NATO na Wschodzie * 2 lutego 2013 - Dzień Świszcza * 31 lipca 2014 - USA dozbroją Ukrainę? * Astrabit
logo
tweeter tweeter tweeter tweeter

Od 1 do 4 czerwca trwała wizyta ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w stolicy Stanów Zjednoczonych. W trakcie spotkania Sikorskiego z sekretarzem stanu Johnem Kerrym podjęto między innymi temat tarczy antyrakietowej i ruchu bezwizowego.

Głównymi tematami rozmów w amerykańskiej stolicy były między innymi kwestie bezpieczeństwa: budowa III fazy systemu tarczy antyrakietowej w Polsce, współpraca wojskowa przed zakończeniem misji stabilizacyjnej w Afganistanie czy sytuacja w Syrii.

Pozostałe tematy spotkań ministra Sikorskiego ogniskowały się wobec projektu zmian w prawie imigracyjnym oraz powołania w Senacie Grupy parlamentarnej ds. Polski. Minister uczestniczył w uroczystości powołującej tzw. „Polish Caucus”, której współprzewodniczą amerykańscy senatorowie: Barbara Mikulski, Chris Murphy i . Rozmowy dotyczyły także szans jakie Europie, Polsce i Stanom Zjednoczonym może przynieść porozumienie o strefie wolnego handlu (Transatlantic Trade and Investment Partnership).

Po półgodzinnym spotkaniu z Radosławem Sikorskim, John Kerry na konferencji prasowej zaznaczył – Jesteśmy absolutnie wierni deklaracji o rozlokowaniu w Polsce tarczy antyrakietowej i tak się stanie. Omawiając rezygnację z IV etapu budowy tarczy w Polsce Kerry powiedział stwierdził, że „Stany Zjednoczone nie poszły na żadne, ale to żadne ustępstwo wobec Rosji w sprawie tarczy”. Odniósł się także do kwestii włączenia Polski do Programu Ruchu Bezwizowego, zapewniając o poparciu administracji Baracka Obamy propozycji zmian.

Na te dwie deklaracje, szef polskiej dyplomacji stwierdził: – W sprawach, które czasami wywołują kontrowersje takich jak obrona przeciwrakietowa czy wizy, mamy stanowisko amerykańskie znacznie bliższe naszemu niż bywało w przeszłości.

Pozostałe części wizyty to spotkania z sekretarzem ds. energii Ernestem Monizem, prof. Zbigniewem Brzezińskim, a także odwiedziny Muzeum Holokaustu i dyskusje z przedstawicielami think-tanków na temat negocjacji o strefie wolnego handlu.

IAR/MSZ.gov/KZ

Dodaj komentarz


*


× cztery = 36


Ministerstwo spraw Zagranicznych        Ambasada USA w Warszawie        Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej        EBE        Central Intelligence Agency        Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Kraków