Najnowsze wpisy

19 sierpnia 2014 - #EatPolishApples * 20 grudnia 2012 - Gen. Bogusław Samol na czele Korpusu Północno – Wschodniego * 31 lipca 2014 - USA dozbroją Ukrainę? * 19 sierpnia 2014 - Migi-29 za F-16? Propozycje wsparcia Ukrainy * 2 lutego 2013 - Dzień Świszcza * 29 lipca 2014 - Polska nie jest najważniejsza * 4 czerwca 2013 - Koniec wizyty Sikorskiego w Waszyngtonie * 3 czerwca 2013 - Batalia o polskie łupki: biznes kontra władza * 3 stycznia 2014 - Wałęsa: Obama nie spełnił rozbudzonych nadziei * 4 sierpnia 2014 - Za dużo prywatnych dronów * Astrabit
logo
tweeter tweeter tweeter tweeter

To właśnie ten stan jest przyjazny dla zakładających konta indywidualne, a wszystko dzięki swojej polityce bankowej. Przepisy są tak skonstruowane, aby zapewnić inwestorom zagranicznym maksimum korzyści podatkowych, wysoki stopień poufności oraz elastyczną formułę prowadzenia działalności, przy zachowaniu minimum obowiązków administracyjnych.

Rajami podatkowymi określa się państwa, w których przepisy podatkowe są wyjątkowo łagodne dla obcokrajowców i kapitału zagranicznego. Celem ich istnienia nie jest ułatwianie nielegalnych działań międzynarodowych, ale przyciągnięcie przedsięwzięć gospodarczych. Oazy podatkowe są wykorzystywane przez przedsiębiorców do transferowania zysków i unikania płacenia wyższych podatków w swoich krajach.

W Polsce jak i pozostałych krajach UE od kilku lat powstają firmy, które specjalizują się w zakładaniu i obsłudze firm oraz spółek w raju podatkowym w USA. Czy teraz w wyniku międzynarodowej presji i zaostrzeniu polityki eliminującej oszustwa finansowe w krajach uznanych za raje podatkowe w Europie: Cypr, Szwajcaria, Lichtenstein przedsiębiorcy z naszego kontynentu zaczną zakładać konta i spółki offshorowe na Florydzie?

Dane przedstawione przez Stowarzyszenie Bankowców Florydy pokazują, że obcokrajowcy chętnie lokują swoje pieniądze na kontach indywidualnych w tym stanie. Na tychże kontach znajduje się około 100 mld dolarów. Monika Roth szwajcarska badaczka sektora bankowego w rozmowie z niemieckim tygodnikiem „Der Spiegel” powiedziała: „Ucieczka przed podatkami to oprócz słońca jeszcze jeden atut, który tamtejsze banki mają do zaoferowania swoim klientom”

Trzeba zaznaczyć, że Stany Zjednoczone od lat należą do największych krytyków tajemnic bankowych obowiązujących w takich państwach jak Szwajcaria czy Luxemburg. Władze amerykańskie po atakach z 11 września 2001 r. domagały się ujawnienia danych osób podejrzanych o związki z grupami terrorystycznymi. Amerykanie powoływali się na ustawę Patriot Act, gdy państwa nie udzielały informacji zasłaniając się tajemnicą bankową rząd USA stosował sankcje. Jednocześnie Stany Zjednoczone same nie chcą łamać własnych tajemnic bankowych. Jedna z organizacji pozarządowych w corocznym opracowaniu Indeksu Tajemnicy Finansowej pokazała, że USA znajdują się w czołówce na 5 miejscu za Szwajcarią, Kajmanami, Hongkongiem i Luksemburgiem.

Jak przedstawia raport KPMG, najwyższe stawki podatków osobistych spośród regionów świata obowiązują w Europie Zachodniej 46,1% w porównaniu do Europy Wschodniej 16,7%. Większość krajów o najwyższych stawkach podatku dochodowego, w których stopa podatkowa przekracza 50% znajduje się w Europie. I są to kraje takie jak: Szwecji 56,6 %, Danii 55,4%, Holandii 52%. Natomiast w Austrii, Belgii i Wielkiej Brytanii do budżetu państwa oddaje się nawet do 50 % dochodów. Polska rajem podatkowym nie jest i długo nie będzie. 32 % dochodów zabiera państwo polskie obywatelom najlepiej zarabiającym, czyli powyżej 85,528 zł. rocznie.  Trzeba dodać, ze mamy jeszcze obowiązek płacenia ubezpieczenia zdrowotnego oraz społecznego, które stanowią łącznie 9% naszego dochodu netto.

 

Interia.pl/Forsal/RT

Kategorie: Gospodarka, Prausaówka

Dodaj komentarz


*


× 1 = siedem


Ministerstwo spraw Zagranicznych        Ambasada USA w Warszawie        Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej        EBE        Central Intelligence Agency        Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Kraków