Najnowsze wpisy

31 lipca 2014 - USA dozbroją Ukrainę? * 1 lutego 2013 - „New York Times” o nowej antykomunistycznej fali w Polsce? Owszem i to pochlebnie * 5 sierpnia 2014 - Sankcje sektorowe Zachodu. Pierwsza linia frontu * 22 stycznia 2013 - Kto jest kim i gdzie siedział? czyli najważniejsze vipy z inaugaracji drugiej kadencji BO * 13 stycznia 2013 - Bush będzie kiedyś prezydentem USA * 30 lipca 2014 - Umowa TTIP także o przepływie specjalistów * 6 czerwca 2013 - Amerykański gaz w Polsce zamiast rosyjskiego? * 28 stycznia 2013 - Już jutro o 15:30 spotkanie on-line z Sekretarz Stanu Hillary Rodham Clinton * 19 sierpnia 2014 - #EatPolishApples * 20 grudnia 2012 - Polskie F 16 z lepszym uzbrojeniem? Potrzebna zgoda Kongresu USA * Astrabit
logo
tweeter tweeter tweeter tweeter

Czy Stany Zjednoczone mogą wypełnić lukę w odbiorze polskich owoców i warzyw od czasu rosyjskiego embarga? Według rozmówców IAR – tak, choć nie prędko. Problemem jest przede wszystkim ochrona rodzimych rolników i przetwórców żywności.

O początkach rozmów na temat otwarcia rynku żywnościowego dla owoców i warzyw z Polski mogliśmy usłyszeć na początku miesiąca.  – Polska zabiega o tzw. szybką ścieżkę uzyskania zgody na eksport polskich jabłek do USA – powiedział wtedy PAP ambasador Ryszard Schnepf. Wczoraj minął termin złożenia przez stronę polską listy świeżych owoców i warzyw najbardziej dotkniętych sankcjami Kremla. Według PAP, właśnie wczoraj polscy dyplomaci mieli spotkać się z szefami agencji, która dopuszcza artykuły rolne do USA.

„Choć mamy w Europie i także w Polsce doskonałe jabłka, gruszki i inne owoce, to nie możemy ich eksportować do USA. To samo dotyczy europejskiej wołowiny, której eksport jest zablokowany od czasów choroby wściekłych krów” stwierdził z kolei unijny komisarz ds. handlu Karel de Gucht. Według niego te restrykcje ma ograniczyć negocjowane porozumienie o wolnym handlu – TTIP.

Póki co, jedynie Włosi uzyskali zgodę na eksport do USA jabłek i gruszek, z Polski Amerykanie kupują z kolei brokuły i paprykę. Aby Polska uzyskała zgodę na eksport kolejnych produktów, konieczna jest długa i skomplikowana procedura wsparta poważnymi politycznymi zabiegami.

KZ/PAP/IAR

Dodaj komentarz


*


1 × jeden =


Ministerstwo spraw Zagranicznych        Ambasada USA w Warszawie        Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej        EBE        Central Intelligence Agency        Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Kraków