Najnowsze wpisy

5 sierpnia 2014 - Sankcje sektorowe Zachodu. Pierwsza linia frontu * 3 stycznia 2014 - Wałęsa: Obama nie spełnił rozbudzonych nadziei * 1 sierpnia 2014 - Prof. Binienda jest doradcą Obamy czy to się komuś podoba, czy nie! * 3 września 2014 - „Prezydent” UE Tusk zaszkodzi śledztwu smoleńskiemu – wywiad z prof. Biniendą i mec. Szonert-Biniendą * 22 stycznia 2013 - Kto jest kim i gdzie siedział? czyli najważniejsze vipy z inaugaracji drugiej kadencji BO * 29 lipca 2014 - Polska nie jest najważniejsza * 13 stycznia 2013 - Bush będzie kiedyś prezydentem USA * 23 lipca 2014 - Raytheon zbuduje Tarczę Polski? * 16 lutego 2013 - Arcykosztowne cięcia * 5 stycznia 2013 - Festiwal „Obama 2013″ * Astrabit
logo
tweeter tweeter tweeter tweeter

depobrGen. Stanisław Koziej, szef BBN potwierdził dziś, że “z tajnego raportu Departamentu Obrony wynika, że wątpliwe jest, czy tarcza antyrakietowa ochroni USA przed rakietami z Europy. – To kolejny sygnał, że tarcza może w Polsce nie powstać – dodaje.

W zeszłym tygodniu informowaliśmy, że ekspert wpływowego think tanku Brookings Institution ocenia budowę tarczy jako bezsensowną. BI, którego analizy cieszą się wśród współpracowników Obamy szczególnym uznaniem najwyraźniej i tym razem może wywrzeć pewien wpływ na decyzje Białego Domu.

Pentagon wątpi, czy planowana w Europie tarcza będzie kiedykolwiek zdolna obronić terytorium USA przed irańskimi pociskami balistycznymi. (…) Ogłoszony we wrześniu 2009 roku przez prezydenta Baracka Obamę amerykański program obrony przeciwrakietowej opiera się na okrętach wojennych wyposażonych w system AEGIS, którego elementem są rakiety SM-3. Umożliwia to przemieszczanie tarczy z jednego regionu do drugiego. Rakiety SM-3 od lat używane są do ochrony wojsk USA w Europie. Z czasem system mają uzupełnić radary rozlokowane na południu Europy. Na razie wiadomo, że jeden z nich znajdzie się w Turcji. W dalszej fazie – około roku 2015 – USA przewidują umieszczenie lądowej wersji rakiet SM-3 w krajach sojuszniczych w Europie. Około 2018 roku elementy projektowanej tarczy antyrakietowej USA mają być rozmieszczone także w Polsce – w bazie w Redzikowie koło Słupska. W Polsce ma też zostać zainstalowany radar naprowadzający.

Decyzja o rezygnacji wpisywałaby się w amerykańską strategię „zwrotu ku” Azji i pilnowania interesów na Bliskim Wschodzie. Republikanie twierdzą jednak, że obecny plan, w odróżnieniu od projektu realizowanego za czasów prezydentury George’a W. Busha, ma przede wszystkim na celu uspokojenie Kremla, uważającego, że tarcza rakietowa może zostać wykorzystana przeciwko Rosji. Po przejęciu władzy w Białym Domu w 2009 roku administracja w ramach polityki „resetu” w stosunkach z Kremlem zasadniczo rozwodniła projekt. Mimo zmian stanowisko Moskwy się nie zmieniło.

Zakładając, że nawet jeśli plany budowy tarczy w Polsce będą kontynuowane, to i tak dojdzie do spięć i dyskusji dotyczących zamówień zbrojeniowych. Amerykańskie lobby producentów uzbrojenia  nalega, aby Polska zaopatrzyła się w system AMD, podczas gdy Warszawa planowała w większości zastosować rodzime rozwiązania obronne. Warto w tym kontekście podkreślić również rolę zawartego w ubiegłym roku „Memorandum o Porozumieniu i wzajemności w ramach zamówień obronnych”, na podpisaniu którego USA bardzo zależało. Porozumienie w znacznym stopniu ułatwia Amerykanom udział w polskich przetargach np. poprzez zwolnienie z opłat celnych.

 

PR/PAP

Dodaj komentarz


*


+ 2 = siedem


Ministerstwo spraw Zagranicznych        Ambasada USA w Warszawie        Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej        EBE        Central Intelligence Agency        Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Kraków