Najnowsze wpisy

20 grudnia 2012 - Po tragedii w Newtown czas „gun revolution” w USA? a co w Polsce? * 2 lutego 2013 - Dzień Świszcza * 3 stycznia 2014 - Wałęsa: Obama nie spełnił rozbudzonych nadziei * 1 sierpnia 2014 - Prof. Binienda jest doradcą Obamy czy to się komuś podoba, czy nie! * 19 sierpnia 2014 - #EatPolishApples * 28 grudnia 2012 - Po Newtown więcej broni! * 28 stycznia 2013 - Już jutro o 15:30 spotkanie on-line z Sekretarz Stanu Hillary Rodham Clinton * 19 sierpnia 2014 - Migi-29 za F-16? Propozycje wsparcia Ukrainy * 3 września 2014 - „Prezydent” UE Tusk zaszkodzi śledztwu smoleńskiemu – wywiad z prof. Biniendą i mec. Szonert-Biniendą * 13 stycznia 2013 - Bush będzie kiedyś prezydentem USA * Astrabit
logo
tweeter tweeter tweeter tweeter

Przepychanki trwają wokół zaangażowania amerykańskich firm w polski sektor gazowy trwają w najlepsze. Polska znajduje się pod coraz cięższym ogniem krytyki i coraz bardziej musi przekonywać o bezpodstawności zarzutów. Po której stronie jest więcej faktów?

Portal Bloomberg krytykuje Polskę za zamieszanie wokół opodatkowania eksploatacji złóż gazu z łupków, które jest przyczyną wycofywania się z naszego kraju kolejnych amerykańskich firm planujących swoje zaangażowanie w tym sektorze.

Portal cytuje Johna Buggenhagena z San Leon Energy – Kto przyjedzie i zainwestuje miliardy dolarów by na tym zarobić jeśli rząd mówi o braniu ogromnej marży z zysku inwestujących przedsiębiorstw. Również długie procesy zatwierdzania decyzji utrudniają wiercenie w Polsce.

Już wcześniej z Polski uciekły amerykańskie Marathon Oil Corp, Exxon i kanadyjski Talisman Energy Inc. Dziś część z nich szuka sposobu na pozbycie się swoich licencji na wydobycie gazu nad Wisłą. Tomasz Maj z Talisman Energy Polska w rozmowie z Bloomberg dodaje – W geologi często wiele rzeczy okazuje się bardziej skomplikowanych niż przewidywano. Potrzeba więc dużo cierpliwości i pieniędzy dlatego inwestujący oczekują od rządu więcej zachęty. Tymczasem sprawy idą w zupełnie innym kierunku. Musimy uczestniczyć w dziwnych dyskusjach wokół regulacji, opodatkowania i udziału państwa, które wydają się mieć niewielki związek z rzeczywistością i z tym na jakim etapie cyklu inwestycyjnego jesteśmy.

Eksperci ds. energetyki od dłuższego czasu zwracali uwagę na konieczność znoszenia barier biurokratycznych, wprowadzenia stabilnego i prostego prawa również dla firm z zagranicy. Rząd widzi problem, ale zapowiadanych co jakiś czas przez premiera stanowczych działań mających na celu uproszczenie prawa odstraszającego inwestorów nie widać. Na zagrożenie wynikające z odwlekania w czasie przyjęcia regulacji dotyczących wydobycia gazu łupkowego zwracał również uwagę Jarosław Gowin w swoim głośnym liście kierowanym do członków partii rządzącej.

Polskie zasoby gazu łupkowego miały zagwarantować nam niezależność od dostaw z Rosji tymczasem droga do niej z każdym miesiącem staje się coraz bardziej wyboista. Marzenia o pójściu drogą Stanów Zjednoczonych gdzie udział gazu łupkowego w sektorze energetycznym stał się niezwykle istotny być może trzeba będzie na jakiś czas odłożyć.

 

Bloomberg/Maciej Głaczyński

Dodaj komentarz


*


× 7 = trzydzieści pięć


Ministerstwo spraw Zagranicznych        Ambasada USA w Warszawie        Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej        EBE        Central Intelligence Agency        Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Kraków