Najnowsze wpisy

28 grudnia 2012 - Po Newtown więcej broni! * 4 sierpnia 2014 - Za dużo prywatnych dronów * 23 lipca 2014 - Raytheon zbuduje Tarczę Polski? * 25 marca 2013 - Polsko-amerykański sojusz cybernetyczny * 2 lutego 2013 - Dzień Świszcza * 5 stycznia 2013 - Festiwal „Obama 2013″ * 14 sierpnia 2014 - Amazon znów inwestuje w Polsce * 15 marca 2013 - Obama: w sprawie Iranu „all options on the table” * 28 lipca 2014 - Więcej sił NATO na Wschodzie * 22 grudnia 2012 - Sikorski trzyma za słowo, Ławrow trzyma za jaja * Astrabit
logo
tweeter tweeter tweeter tweeter

Amerykanie podpisują coraz śmielsze kontrakty na dostawy gazu do klientów do tej pory zagospodarowanych przez surowiec z Rosji. Czy jest w tej układance szansa na dywersyfikacje źródeł dla Polski?

Jak podaje portal Niezalezna.pl, powoli kończy się era dominacji Gazpromu nie tylko w Europie ale także w Azji. Gaz z Ameryki Północnej (USA i Kanady) będzie dostępny po korzystnych cenach dla coraz szerszego kręgu państw. Do grona importerów amerykańskiego gazu w 2017 przystąpi Japonia, która podpisała 20-letni kontrakt na dostawy 800 tys. ton gazu rocznie. Portal podaje, że oszczędności z tego tytułu wyniosą dla Japonii około 6 mld dolarów.

Gigantyczny kontrakt na amerykański gaz skroplony z Kanady podpisała także niemiecka spółka E.ON. Powołujący się na informacje The Wall Street Journal polski portal, szacuje wartość kontraktów na kilkanaście miliardów euro. Chodzi o 20-letnia umowę na zakup 5 mln ton LNG rocznie od kanadyjskiej firmy Pieridae Energy.

Kto wie, może w niedługim czasie importerem taniego amerykańskiego gazu z łupków stanie się także Polska. Budowany w Świnoujściu gazoport na pewno przyczyni się do zwiększenia realnych możliwości importu paliwa spoza Rosji. Rozmowy na ten temat miał także prowadzić z ministrem energii USA Radosław Sikorski, podczas niedawnej wizyty w Waszyngtonie.

Niezalezna.pl/KZ

Dodaj komentarz


*


osiem × 5 =


Ministerstwo spraw Zagranicznych        Ambasada USA w Warszawie        Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej        EBE        Central Intelligence Agency        Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Kraków